Розроблення документації із землеустрою.
Прийом замовлень, консультація.

ТЕЛЕФОН: (095) 288-288-5

Адреса робочого місця: Київська область,
м. Бориспіль, вулиця Лермонтова, № 8/а,
(2-Й ПОВЕРХ !!)

Електронна пошта: neirity@gmail.com

Сторінка з персональними даними >>>

Розробка документації із землеустрою та її затвердження - відповідальна процедура. Недоліки, допущені під час складання документації в майбутньому можуть викликати серйозні часові та фінансові затрати. Майже все залежить від землевпорядної оргназації, що виконує роботу по складанню документації. Таких організацій в Україні існує велика кількість. Можливості у всіх різні. Загалом, вся схема роботи зводиться до формули "довго й дешево, або швидко й дорого".

Тому, якщо вам необхідно: - здійснити відведення новосформованої ділянки; - присвоїти кадастровий номер вже сформованій ділянці; - встановити межі своєї ділянки на міцевості із складанням або без скаладання документів; - здійснити поділ або об'єднання земельних ділянок; - реалізувати інші заходи щодо землеустрою; без землевпорядної організації вам не обійтись. Виходячи з Ваших потреб та можливостей спеціаліст надасть пораду щодо вибору організації.

Підбір виконавця землевпорядних робіт та робіт по складанню документації із землеустрою в м. Бориспіль та Бориспільському районі

ТЕЛЕФОН: (095) 288-288-5

>>> повернутися на головну <<<

Якщо ви прийняли рішення самостійно замовити та проконтролювати весь хід виконання землевпорядних робіт: від геодезичної зйомки до отримання витягу з ДЗК, необхідно прийняти до уваги наступне...

Юридична інформація про землю, документи на землю, порядок оформлення землі

До Вашої уваги інформація, яка пишеться, поки що, в першу чергу для фіксації власної практики автора, ціль написання - накопичення упорядкування та систематизація знань по земельному праву та практиці його застосування, а тому стаття доповнюється новими матеріалами та по мірі надходження знань, досвіду та натхнення змінюється.

Оскільки інформація юридична, майже кожен висновок завершується посиланням на нормативні акти, що регулюють земельні відносини:

Земельний кодекс України (земельний кодекс).

Закон України "Про державний земельний кадастр" (ЗУ про кадастр).

Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (ЗУ про реєстрацію).

Про інформаційну взаємодію органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, та органу державної реєстрації прав (Кабінет Міністрів України; Постанова, Порядок від 22.02.2012 № 118).

Про затвердження Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель (Наказ Державного комітету України по земельних ресурсах від 02.07.2003 року N 174). Втратив чинність, але деякі ділянки зареєстровані згідно вимог цього документу.

Про затвердження порядків ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі (Кабінет Міністрів України; Постанова від 09.09.2009 р. N 1021). Те ж саме, що й попередній акт.

Загальні питання порядку реєстрації прав на нерухоме майно

Реєстрація права на землю - необхідний крок для того, щоб держава (а разом з нею - решта зовнішнього світу) визнала та, при необхідності, захистила таке право. Тому власники землі, які впевнені в недоторканості їх ділянок від посягань з боку третіх осіб, а також ті власники, які не мають наміру найближчим часом визначати долю ділянки позбавлені необхідності ускладнювати собі життя і вносити відомості про ділянку до державного земельного кадастру (ДЗК) та реєструвати права на неї в Реєстрі речових прав.

Для всіх інших, хто зацікавлений забезпечити безспірність свого права на землю, або має на меті розпорядитися ділянкою, - до уваги нижченаведена інформація.

Реєстрація прав на землю до та після 01.01.2013

До 2013 року право на землю посвідчувалося державним актом і фактично виникало з моменту отримання акту власником ділянки. Сьогодні (ст. 125 Земельного кодексу України) право на землю виникає з моменту реєстрації цього права в Державному реєстрі прав, яка проведена відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".Ще один нормативний акт Закон України "Про державний земельний кадастр" регулює державну реєстрацію земельних ділянок в системі Державний земельний кадастр (ДЗК).

Навіщо про це тут написано? Перш за все, необхідно уяснити, що державна реєстрація земельної ділянки не є реєстрацією права на ділянку. Крім того, державна реєстрація права на ділянку здійснюється після реєстрації ділянки. Ще один момент, пов'язаний з реєстрацією ділянки в ДЗК - присвоєння кадастрового номеру під час реєстрації ділянки (ст. 16 ЗУ Про ДЗК).

Виходячи з даних тверджень та своєї життєвої необхідності кожен зможе вибрати напрямок дій, направлених на належне оформлення права власності на землю.

Для сприйняття повної картини реєстрації прав на нерухомість (що, в свою чергу, потрібно для чіткого розуміння куди і, головне, для чого бігти) необхідно орієнтуватися в загальному порядку набуття первинного права на землю:

Отримання розпорядження адміністрації або рішення місцевої ради про надання дозволу на розробку технічної документації (проекту землеустрою)

Замовлення, розробка документації

Погодження та затвердження документації.

Реєстрація новосформованої земельної ділянки в системі ДЗК, присвоєння кадастрового номера

Складання та видача свідоцтва про право власності на ділянку. Реєстрація права на ділянку на підставі виданого свідоцтва

Вище перелічені етапи - узагальнений перелік, для тих, хто сьогодні має намір скористатися правом на отримання землі у власність.
Але яким боком дана інформація стосується тих, хто має на руках державний акт на право на землю(синього або зеленого кольору, і навіть з вписаним в нього кадастровим номером)?
Вся земля з самого початку перебувала в державній власності. Тому, будь яка земельна ділянка, права на яку посвідчено актом, формувалася аналогічним чином і до 2013 року, не залежно від теперішнього її стану, тобто відведена на підставі відповідного рішення, згідно документації із землеустрою (тех. док./проект), зареєстрована (в реєстрі земель, інформація - далі) та оформлена правовстановлюючим документом (іноді в зворотному порядку: спочатку оформлена, а пізніше - зареєстрована).

Принаймні, так повинно було бути, і система реєстрації-2013 по суті для власника нічого кардинально ніби й не змінила, крім кінцевого результату: акт змінено на свідоцтво і видає його не Держкомзем а Мінюст... Проте на практиці часто виникають ситуації, коли мало чи не єдиним наявним документом, що стосується земельної ділянки є державний акт старого зразка без кадастрового номера, решта втрачено, без можливості відновлення (про що є довідка місцевого органу Держземагенства). Починаються складнощі, можливий цілий спектр варіантів. Юридичні аспекти деяких з них приведені далі;(обставини отримання громадянином дозволу на розробку технічної документації досліджуються в іншому розділі).

Розпорядження адміністрації, або рішення місцевої ради - дозвіл на розроблення документації із землеустрою.

Нікого ні до чого не зобов'язує, а є лише дозволом землевпорядній організації розпочати комплекс робіт по формуванню земельної ділянки - від визначення поворотних точок ділянки на місцевості за допомогою геодезичних пристроїв, до подачі документації до органу Держземагенства для присвоєння кадастрового номеру та реєстрації ділянки. Вимоги до такого виду документів та порядок їх виготовлення (розроблення) встановлено Законом України "Про землеустрій".

Рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України "Про приватизацію земельних ділянок" (був чинним з 26 грудня 1992 року до 14 жовтня 2006 року), є підставою для виготовлення та видачі цим громадянам або їх спадкоємцям державних актів на право власності на земельну ділянку за технічною документацією щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку. Починаючи з 2002 року місцеві органи влади мають право приймати рішення про передачу земель у власність на підставі норм Земельного кодексу (Розділ 1 та Перехідні положення земельного кодексу ).
Посилання на номер та дату рішення може міститися в державному акті.

Для чого потрібно знати номер рішення? При певних обставинах (про які - далі) необхідне "відновлення" технічної документації. Але оскільки відновлення документації із землеустрою законом не передбачено, власнику необхідно буде замовити нову технічку, а зробити це можливо тільки маючи оригінал рішення, знайти який можна в органі що його видав за номером та датою...

Документація із землеустрою: види, порядок розробки.

Основними актами, що регулюють дане питання є Закон України "Про землеустрій" та Земельний кодекс України. Підставою для розроблення, як правило, є дозвіл на розроблення документації (див попереднє питання). В залежності від мети розроблення або території, відносно якої вона розробляється документація поділяється на види (ст. 25 ЗУ про землеустрій). Щодо конкретного виду документації, необхідної для оформлення приватного землеволодіння, такою може бути:

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок;

Технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);

Технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок;

Розробляти документацію із землеустрою мають право юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників (або фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками). Відносини між майбутнім власником ділянки (замовником) та виконавцем (розробником) документації регулюються цивільно - правовим договором, укладеним в простій письмовій формі. Документацію доцільно розробляти в двох примірниках, один з яких буде здано до органів Держземагентства (при реєстрації нової ділянки), а інший замовник повинен залишити собі. Всю інформацію, зібрану на папері, розробник повинен перевести в електронну форму (відсканувати в форматі *.jpg), і крім того потрібно створити таку ж саму документацію в електронній формі шляхом формування комп'ютерного файлу з розширенням *.xml.

Прийміть до уваги, що саме документація із землеустрою є підставою та джерелом інформації для внесення до державного земельного кадастру відомостей про межі та інші суттєві характеристики ділянки. Внесення цих відомостей здіснюється під час державної реєстрації ділянки в ДЗК та присвоєння їй кадастрового номеру.

Отже, документація із землеустрою тепер по суті є правоустановчим документом і має вирішальне значення для підтвердження і реєстрації права на землю. Будь які операції із землею передбачають наявність документації із землеустрою щодо цієї землі. Якщо документацію втрачено, то єдиним виходом буде замовлення нової.

Погодження та затвердження документації із землеустрою

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок розробляються з метою відведення ділянок (у власність або користування), на, так званому, "голому місці", - території яка до цього не використовувалася людиною, або використовувалася для потреб, відмінних від зазначених у дозволі на проектування. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають відомості, передбачені ст. 50 ЗУ про землеустрій. Проекти погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України (яка стаття??).

Технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)

Якщо дуже приблизно - спрощений варіант проекту. Погоджується в архітектурі та місцевому управлінні Держземагенства. Замінює проект, якщо ділянку було сформовано до прийняття останнього рішення органу влади про передачу її у власність. Основною метою розробки технічки являється прив'язка точок на поверхні землі, що відповідають межам ділянки, з відповідними точками глобальної системи координат тобто здійснити встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості). Порядок встановлення меж передбачено в Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками (Наказ Державного комітету України із земельних ресурсів від 18 травня 2010 року N 376)

Технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок

...буде завтра. дякую за увагу.

Затвердження документації із землеустрою

Затвердження документації відбувається шляхом прийняття рішення про передачу ділянки у власність/користування. Затвердження документації - акт органу влади, який надав дозвіл на розробку документації і має право розпорядитися землею, в якому зафіксована згода держави (згідно конституції - народу) на передачу у володіння визначеної на місцевості частини земної поверхні (ділянки) в межах території України з певними якісними показниками, ціною та правовим режимом. У рішеннях органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування про затвердження документації із землеустрою та оцінки земель щодо конкретних земельних ділянок зазначаються кадастрові номери земельних ділянок (ст. 16 ЗУ про кадастр).

Державна реєстрація новосформованої земельної ділянки в ДЗК, присвоєння кадастрового номера

Державна реєстрація здійснюється на підставі та в порядку, передбаченому ст. 24 ЗУ про кадастр. Полягає у внесенні відомостей про ділянку до ДЗК та відкритті поземельної книги. До ДЗК (і відповідно до поземельної книги) не вносяться відомості про права на ділянку (в т.ч. і персональні дані осіб-правоволодільців). Ця інформація береться із Державного реєстру речових прав. На підтвердження державної реєстрації земельної ділянки заявнику безоплатно видається витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Витяг містить всі відомості про земельну ділянку, внесені до Поземельної книги. Складовою частиною витягу є кадастровий план земельної ділянки.

А ще закон містить вказівку (абз. 2, ч. 10, ст. 24 ЗУ про кадастр), про те що, якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію. Тому знову приходимо до висновку, що реєстрація ділянки не є завершальним етапом, після якого власник набуває право власності. Крім того, кадастровий номер присвоюється при реєстрації ділянки, при скасуванні реєстрації ділянки скасовується її кадастровий номер, який при повторній реєстрації буде зовсім інший.

Для безспірного володіння землею необхідно звернутися до реєстраційної служби та зареєструвати право на нерухоме майно. Для ділянок, що були зареєстровані в реєстрі земель (державні акти, договори оренди, зареєстровані в період з -- по -- ) законом передбачено автоматичне перенесення відомостей (де написано??) до ДЗК. На практиці це означає що два комп'ютери повинні самі собою зв'язатися по мережі, спільно між собою настроїти інтерфейс передачі даних, а потім комп'ютер з базою реєстру земель (обл. ДП Центр "ДЗК") перелити дані в базу земельного кадастру (самостійно зконвертувавши координати та виправивши помилки). Все просто...

Окремі питання оформлення права на землю. Складнощі при оформленні, їх подолання

Складання та видача свідоцтва про право власності на ділянку. Реєстрація права на ділянку на підставі виданого свідоцтва

Державний акт з кадастровий номером

Державний акт без кадастрового номера, номер "присвоєно"

Державний акт без кадастрового номера, номер "визначено"

Державний акт без кадастрового номера, отримано після 2004 року

Державний акт без кадастрового номера, отримано до 2004 року

Документи відсутні. Спадщина. Судова практика визання визнання прав на землю

>>> повернутися на головну <<<


Нотаріус, м. Бориспіль. Всі види нотаіральних послуг.

066-900-36-50

©neirity@mail.ru, 2013-2015
powered by ©neirity